Brutto: 139,00 zł
Węże strażackie
Wąż strażacki – jaki wybrać?
Wąż strażacki to podstawowe narzędzie pracy strażaka PSP i OSP. Za jego pomocą możemy przetłaczać środek gaśniczy i podawać go na znaczne odległości. Woda to podstawowy środek gaśniczy natomiast za pomocą węży podawany może być również środek pianotwórczy. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje węży: tłoczne i ssawne. Wąż zasilać może zarówno autopompa, motopompa jak i hydrant. Wąż tłoczy, jak nazwa wskazuje, służy do tłoczenia środka gaśniczego w kierunku źródła pożaru natomiast wąż ssawny do zasysania wody ze zbiorników wodnych.
Wąż tłoczny posiada różne średnice w mm i są to kolejno rozmiary : 25, 42, 52, 75 i 110.
Węże do autopomp i motopomp są oznaczone literą W np. ,,W-52”, ,,W-75”. Węże tłoczne do hydrantów oznaczone są literą H np.: ,,H25”, ,,H52”. Dobór rozmiaru węża zależy od zamiaru taktycznego jaki zamierzamy osiągnąć:
- pożary lasów, nieużytków – 25mm
-pożary mieszkań, budynków o niewielkiej kubaturze – 42mm
- pożary pomieszczeń o dużej kubaturze, większe pożary budynków – 52mm
- budowanie głównej linii gaśniczej – 75mm
- konieczność podania wielu prądów gaśniczych o dużej wydajności -110mm
Wąż ssawny w zależności od średnicy wewnętrznej w mm dzielimy na: 52, 75, 110, 125 i 150.
Dodatkowo ze względu na użyty rodzaj materiału, z którego został wąż wykonany rozróżniamy węże: - typ A – węże gumowe, - typ B – węże z tworzywa sztucznego.
Wąż strażacki tłoczny – wytyczne, normy
Pożarnicze węże tłoczne przeznaczone do pracy w straży powinny spełniać wymagania techniczno-użytkowe określone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz posiadać świadectwo dopuszczenia. Pożarnicze węże tłoczne do hydrantów powinny spełniać wymagania normy PN-EN 14540:2014-11. Wąż powinien być wyposażony w łączniki tłoczne zgodne z normą PN-M-51031.
Wąż strażacki a pożar lasu – wąż FOREST
Wąż FOREST przystosowany jest do pracy w ekstremalnych warunkach panujących wśród płonących drzew i zarośli. Lekka konstrukcja ułatwia transport i korzystanie z urządzenia w zróżnicowanym terenie, a wytrzymałość materiału zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Powłoka węża osącza się wodą podczas pracy wspomagając odprowadzanie energii cieplnej dzięki temu wąż jest odporny na bezpośrednie działanie ognia, żaru oraz bardzo wysokich temperatur. Obecnie jest to najlepsze zabezpieczenie linii gaśniczej podczas pożaru poszycia leśnego. Cechy:
- lekki i elastyczny
- wykonany z wysokiej jakości jedwabiu poliestrowego
- samozabezpieczająca powłoka chroniąca przed bardzo wysoką temperaturą oraz żarem
- odporne na pleśń, gnicie, korozje oraz na działanie promieniowania UV
Węże na zawody – wąż sportowy 4Firesport
Dzięki specjalnej konstrukcji w wężach 4Firesport, powierzchnia wewnętrzna wykładziny jest gładka i równa, wpływa to bezpośrednio na mniejsze opory wewnętrzne przepływu wody w stosunku do tradycyjnej konstrukcji. Gwarantuje to obniżenie spadku ciśnienia co najmniej o 30% oraz szybszy przepływ środka gaśniczego. Jednocześnie węże są lekkie oraz elastyczne – idealnie nadają się na zawody sportowo-pożarnicze. Cechy charakterystyczne:
- lekkie i elastyczne
- wykonane z wysokiej wytrzymałości jedwabiu poliestrowego
- długość 19,5 metra
- łatwość w łączeniu odcinków zapewnia silikonowa uszczelka oraz kuty łącznik
- świadectwo dopuszczenia CNBOP
- waga węża 52 - 5,3 kg
Wąż strażacki – ile kosztuje?
Ceny węży wahają się w zależności od jego średnicy, przeznaczenia oraz wykonanego materiału w graniach 100-800zł. Sklep strażacki Remiza24 oferuje zarówno profesjonalne węże pożarnicze przeznaczone do działań ratowniczo-gaśniczych jak i węże dedykowane na zawody strażackie.