Tor dla MDP według CTiF
TOR PRZESZKÓD
Zawody sportowo-pożarnicze przeprowadzane są wg zasad CTIF. Zawody strażackie to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i porównania ich z innymi drużynami MDP. Regulamin zawodów gwarantuje uczciwą rywalizację oraz bezpieczeństwo uczestników Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych biorących udział w rywalizacji. Składają się one z 2 konkurencji: sztafety pożarniczej oraz ćwiczenia bojowego. Ćwiczenie polega na jak najszybszym pokonaniu z przeszkód (zgodnie z regulaminem) strażackich takich jak:
Drewniana drabiniasta ściana, która stanowi jedną z przeszkód w biegu sztafetowym. Jest to przeszkoda rozbieralna, która ma pozytywną opinię Krajowego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich Związku OSP RP. Szczeble wykonane są z drewna, umieszczone na wysokości: 50 cm, 100 cm, 150 cm, 200 cm. Cała przeszkoda ma 200 cm wysokości i 120 cm szerokości.
Kładka, która jest używana podczas konkurencji bojowej dla MDP. Stelaż kładki został zrobiony ze stali ST-3S ocynkowanej galwanicznie lub ogniowo. Kładka wykonana z twardego drewna klejonego o grubości 4 cm.
Górna powierzchnia kładki pomalowana farbą antypoślizgową. Wyposażona w 4 szt. śledzi do kotwienia wykonanych z pręta żebrowanego Ø 10 mm o długości ok. 30 cm ocynkowanych galwanicznie. Uchwyty do kotwienia umieszczone na wewnętrznych bokach stalowych podpór.
Listwę drewnianą, przeznaczoną do wyznaczania linii prądowników oraz linii rowu z wodą.
Łącznik startowy MDP, który jest używany podczas rozgrywania pierwszej konkurencji - rozwinięcia bojowego. Wykonany z najlepszej jakości stali ST-3S, ocynkowany galwanicznie lub ogniowo, łącznik startowy jest wytrzymały i solidny. Posiada nasadę o średnicy 52 mm, która jest nakręcana na gwintowany króciec, co zapewnia stabilne i bezpieczne połączenie. Podstawa łącznika posiada trzy punkty podparcia, co zapewnia jeszcze większą stabilizację podczas korzystania z niego.
Łącznik startowy jest również wyposażony w trzy sztuki śledzi, wykonanych z pręta żebrowanego o średnicy 10 mm i długości około 30 cm, ocynkowanych galwanicznie. Śledzie służą do kotwienia łącznika w ziemi, co zapewnia jeszcze większą stabilność podczas użycia.
Płotek drewniany MDP, tzw. ściana, która jest zgodna z regulaminem CTIF. Przeszkoda rozbieralna o szerokości 200 cm i wysokości 70 cm z prześwitem 15 cm. Podpory wykonane zostały ze stali ST-3S ocynkowane ogniowo lub galwanicznie, blat natomiast z drewna klejonego o grubości 4 cm.
Stanowisko przyrządów i armatur, które jest przeszkodą rozbieralną. Tarcza z rysunkami zamykana jest na zatrzask. Stelaż wykonano ze stali ST- 3S ocynkowany galwanicznie, tarcza i podest zrobione z drewna klejonego, natomiast podest na przyrządy i armaturę to płyta OSB o wymiarach 200 cm x 30 cm. Wymiary całego stanowiska wynoszą szerokość: 200 cm, długość: 40 cm, wysokość: 150 cm, podest roboczy na wysokości 100 cm.
Stanowisko węzłów MDP, podobnie jak stanowisko przyrządów opisane powyżej, jest rozbieralne. Zamykana na zatrzask tarcza z rysunkami , stelaż został wykonany wykonano ze stali ST- 3S ocynkowany galwanicznie. Belka węzłowa o wymiarach 10 cm x 8 cm oraz tarcza wykonane zostały z drewna klejonego. Wymiary całego stanowiska wynoszą szerokość: 200 cm, długość: 40 cm, wysokość: 150 cm, górna krawędź belki węzłowej znajduje się na wysokości: 100 cm.
Tarcza nalewowa, która jest zgodna z regulaminem CTiF. Przeznaczona dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i służy do konkurencji rozwinięcia bojowego. Na wyposażeniu znajduje się akumulator, który przed każdym użyciem należy sprawdzić i ewentualnie doładować. Na okres zimowy akumulator należy odpowiednio zabezpieczyć.
Tunel na zawody CTiF o długości 600 cm, szerokości 60 cm i wysokości 80 cm. Stelaż tunelu został wykonany z rurek stalowych 1/2" ocynkowanych galwanicznie. Spód tunelu wyłożony został wykładziną zrobioną z gumy z moletem pastylkowym, żeby ułatwić zawodnikowi przeciągnięcie węża przez przeszkodę.
