Kamery termowizyjne
Kamera termowizyjna - do czego służy?
Kamera termowizyjna to profesjonalny sprzęt strażacki oparty na działaniu czujnika, który odbiera promieniowanie podczerwone i pozwala na odczytanie wartości temperatury danych obiektów które to promieniowanie emitują. Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie dla celów komercyjnych jak i w działaniach podmiotów KSRG. Wyróżniamy dwa rodzaje kamer termowizyjnych: sytuacyjne oraz taktyczne. Kamery sytuacyjne (osobiste) jest to sprzęt o mniejszym zastosowaniu i stanowiący jedynie dodatek dla rot gaśniczych i ratowniczych. Mają one krótszy czas ekspozycji działania na wysokie temperatury przez co nie mogą być one użyte do ciągłego skanowania pomieszczenia w trakcie prowadzenia działań. Mniejszy wyświetlacz oraz słabsza rozdzielczość obniżać będzie komfort pracy oraz może powodować możliwość przeoczenia źródła ciepła bądź osoby poszukiwanej. Na rynku może obecnie znaleźć kamery sytuacyjne z opcją montażu na hełm (Rosenbauer Helmet C1 - kompatybilna z hełmem HEROS TITAN), maskę aparatu oddechowego (Scott Sight), klasycznie z uchwytem (FLIR K2) czy nawet smartphony np. kamera MYFlir w urządzeniu producenta CAT. Kamery taktyczne są już bardziej zaawansowane i dają możliwość przeprowadzenia dokładnego rozpoznania 360 oraz ustalania na jej podstawie zamiaru taktycznego.
Kamera termowizyjna w straży pożarnej
Kamera Termowizyjna jest to sprzęt pożarniczy używany na szeroką skalę w PSP jak i OSP. Może on być wykorzystywany w trakcie działań gaśniczych oraz poszukiwawczo- ratowniczych. Obecnie przy wyborze tego typu produktów należy kierować się wytycznymi normy NFPA 1801[1]. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery termowizyjnej:
- rozdzielczość ekranu – rozdzielczość ekranu będzie wpływała na ostrość i jakość obrazu, dodatkowo im większa rozdzielczość tym większy i wygodniejszy do pracy ekran urządzenia
- typ detektora podczerwieni - wyróżniamy detektory chłodzone oraz niechłodzone, te pierwsze dzięki obniżaniu temperatury niwelują zakłócenia obrazu i dają zdecydowanie bardziej wyraźny obraz
- skala temperatur – im większa skala temperatur tym szerszy zakres zastosowania kamery w działaniach
- pole widzenia – im większe pole widzenia kamery tym szerszy obraz przedstawiony na wyświetlaczu co znacznie ułatwia przeszukanie wielkich powierzchni i niweluje szansę przeoczenia szczegółów
- tryby pracy – duża gamma trybów pracy umożliwia zastosowanie kamery w jej szerokim spektrum działania
-częstotliwość odświeżania obrazu – najlepszą dla ludzkiego oka jest częstotliwość 60Hz, wszystko poniżej ten wartości powodować będzie spowalnianie obrazu
Kamera termowizyjna Flir dla straży
Kamery termowizyjne marki Flir to urządzenia mogące znaleźć zastosowanie przez takie jednostki jak Państwowa Straż Pożarna jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Posiadają one takie udogodnienia jak duży główny przycisk możliwy do obsługi w rękawicach strażackich. Kamery Flir z serii-K są przystępne cenowo a także spełniają wymogi normy NFPA 1801.
Kamera termowizyjna Bosch
Kamera termowizyjna Bosch GTC 400 C Professional to przykład urządzenia komercyjnego. Jest to urządzenie, które zawiera rozwiązania niedostępne w powszechnie używanych przez straż tego typu urządzeniach. Funkcja WiFi umożliwia rejestrację i podgląd obrazu na osobnym urządzeniu oraz jego dokładną analizę. Może być zasilana zarówno za pomocą akumulatorów jak i baterii. Jednakże producent nie zaleca stosowania urządzenia do pomiaru temperatury osób, zwierząt, cieczy ani gazów co powoduje, że nie jest to innowacyjna kamera termowizyjna.
Innowacyjna kamera termowizyjna dla straży – oferta i cena
Przy zakupie kamery termowizyjnej należy zadać sobie pytanie w jakim celu oraz w jakim zakresie produkt będzie przez nas użytkowany. Nierzadko produkt w przystępniejszej cennie będzie spełniał nasze wymagania. Sklep strażacki Remiza24 posiada szeroki wybór produktów w różnych zakresach cenowych.
[1] (z tym zastrzeżeniem, że norma ta obowiązuje do września 2022r. następnie zostanie ona zmieniona w normę NFPA 1930 )
