Strona główna

Ratownictwo wysokościowe - więcej...



W ratownictwie wysokościowym, a zwłaszcza w działaniach związanych z dostępem linowym, bezpieczeństwo, skuteczność i ergonomia są pojęciami, którym powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Ratownictwo wysokościowe jak i każda dziedzina działania Straży Pożarnych nieustannie się rozwija dlatego też normatyw wyposażenia zaproponowany w Zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w ksrg z lipca 2013r. musiał zostać zmodyfikowany na drodze naturalnej ewolucji. Mającej na celu z jednej strony zaktualizowanie składu zestawu do aktualnych trendów i myśli szkoleniowej, a z drugiej dobór sprzętu dającego optymalne połączenie bezpieczeństwa, ergonomii, łatwości użytkowania oraz długiego terminu przydatności do działania w znaczącym stopniu wpływającego na koszt utrzymania zestawu w gotowości. W ten oto sposób powstał normatyw wyposażenia zestawu ratownictwa wysokościowego zaproponowany w Skrypt do szkolenia z ratownictwa wysokościowego realizowanego przez ksrg w zakresie podstawowym z listopada 2016r. na którym obecnie opiera się szkolenie ratowników wysokościowych.

Nazwa

Ilość ( zasady dla jednsotek KSRG w zakresie rat. wysokościowego Lipiec 2013)

Ilość (według skryptu do szkolen z rat. wysokościowego dla jednostek KSRG w zakresie podstawowym  2016)

Różnica

Worek typu „jaskiniowego”

1

2

1

Lina alpinistyczna statyczna 50 m

1

1

0

Lina alpinistyczna statyczna 25 m

0

2

2

Taśma szyta min. 120 cm* ( w skrypcie pojawia się zapis, że tylko taśmy wzmocnione minimum 25 kN, poniżej tej wartości nie biorą udziału w akcjach )spełniająca wymogi normy 795 B,

10

10

0

Karabinki zakręcane stalowe HMS (duży prześwit , wiekszy od  24 mm,)

10

15

5

Bloczek ratowniczy podwójny

0

2

2

Bloczek ratowniczy jedyńczy

1

0

-1 (nie pojawia sie w nowym skrypcie)

Szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym/uprząż asekuracyjna (Spełniające normy PN-EN 361, 358, 813,)

2

3

1

Przyrząd zjazdowy z automatyczną blokadą (np.: Petzl I’D)

0

1

1

Lonża regulowana

0

3

3

Uprząż ewakuacyjna/ratownicza/trójkąt ewakuacyjny

0

1

1

 

Prześledźmy teraz skład powyższego zestawu z omówieniem poszczególnych jego składników.

Worek typu jaskiniowego- aby zapakować cały ekwipunek potrzebujemy dwóch worków o pojemności 40-60 litrów, Worki transportowe do jaskiń są skonstruowane specjalnie na potrzeby tych środowisk, do ciasnych przełazów. Szczególnie trwałe, sprawdzają się w każdych warunkach.

Prześledźmy teraz skład powyższego zestawu z omówieniem poszczególnych jego składników.

Worek typu jaskiniowego- aby zapakować cały ekwipunek potrzebujemy dwóch worków o pojemności 40-60 litrów, Worki transportowe do jaskiń są skonstruowane specjalnie na potrzeby tych środowisk, do ciasnych przełazów. Szczególnie trwałe, sprawdzają się w każdych warunkach.

Lina alpinistyczna statyczna 50 i 25m- zaleca się stosowanie lin o średnicy 10-11 mm, preferowane są liny o średnicy 10,5mm,lina statyczna typ A według normy PN-EN 1891, wytrzymałość liny 22 kN. Co to jest lina statyczna??

Liny statyczne nazwane czasem pół – statycznymi, mówiąc najprościej odkształcają się w małym stopniu pod wpływem działania siły.

Jakie mamy liny statyczne?? 

Podział lin statycznych dokonany na podstawie europejskiej normy EN-1891 „Sprzęt ochrony indywidualnej zapobiegający upadkom z wysokości – Liny rdzeniowe w oplocie o małej rozciągliwości” jest następujący: typ A i typ B. Czym te liny się różnią?? Odpowiedź: wytrzymałością!

Typ A – liny rdzeniowe w oplocie o małej rozciągliwości przeznaczone do stosowania przez ludzi w dostępie linowym, łącznie ze wszystkimi rodzajami pozycji i pozostawania w nich, w ratownictwie i speleologii.

Typ B –  liny rdzeniowe w oplocie o małej rozciągliwości o niższych osiągach niż liny typu A, wymagające więcej uwagi w użytkowaniu

 Krótko mówiąc w ratownictwie wysokościowych należy pracować na linach typu A.

Dekatyzacja: jest to skurczenie się liny na skutek jej moczenia w wodzie przez 24h. Nie ma tu ograniczeń, ale jest to bardzo ważny dla nas parametr. Nowe liny lubią się kurczyć pod działaniem wody, co powoduje, że z nowiutkiej 50 może nam się zrobić 48m. Kupując linę dobrze jest zwrócić uwagę czy producent poddał linę temu procesowi czy nie. Liny poddane przez wytwórcę dekatyzacji są droższe, ale mamy gwarancję, że tyle ile liny kupiliśmy tyle jej będziemy mieli. Ważne jest również, aby samemu zadbać o to, aby liny była poddana temu procesowi.

 

Taśma szyta- taśma zszyta o min wytrzymałości 25 kN, długości minimum 120cm, służąca do budowania stanowisk i innych czynności ratowniczych, spełniająca wymogi normy EN-795B. Spotykane są dwa rodzaje taśm: open czyli zwykła pętla oraz eye taśma z doszytym dodatkowym oczkiem dającym dodatkowe zabezpieczenie przed przesuwaniem.

Karabinki zakręcane stalowe HMS- łącznik stalowy z dużym prześwitem (do pracy z węzłem półwyblinka) spełniający wymogi normy PN-EN 362 lub PN-EN 12275. Mimo ogromnego wyboru na rynku tutaj zostawiono małe pole do popisu. Mimo iż karabinek stalowy jest niewątpliwie cięższy od karabinków ze stopu aluminium, jego pozostałe górują nad karabinkami ze stopów lekkich: wyższa wytrzymałość, cena, trwałość i najważniejsze w razie upadku z wysokości karabinek stalowy cały czas nadaje się do użytku. Karabinki aluminiowe w takim przypadku musimy poddać inspekcji lub wyrzucić.

Bloczek ratowniczy podwójny- bloczek linowy o dwóch rolkach zamocowanych współosiowo z możliwością wpięcia do karabinka, spełniający wymagania normy PN-EN 12278, stosujemy do budowania układów ułatwiających wydobywanie poszkodowanych, dzięki otrzymanemu przełożeniu.

Szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym- sprzęt ratowniczy służący do ewakuacji osób spełniający wymagania norm PN-EN 361- tylna klamra zaczepowa, przedni punkt zaczepowy, PN-EN 358- pas do pracy w podparciu z bocznymi klamrami zaczepowymi, PN-EN 813- punkt zaczepowy do pracy w podwieszeniu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę aby okres użytkowania szelek wynosił 10 lat zamiast powszechnego okresu 5-letniego, co pozwoli obniżyć koszty utrzymania zestawu.

Przyrząd zjazdowy z automatyczną blokadą- przyrząd mogący służyć do zjazdu, opuszczania i asekuracji, posiadający funkcję automatycznego blokowania liny w przyrządzie i spełniający wymagania norm EN 341 typ 2 klasa A, CE EN 12841 typ C, CE EN 15151-1. Przyrząd zjazdowy jest przeznaczony przede wszystkim do pracy na wysokości i trudnego dostępu. Jest wyposażony w ergonomiczną rączkę umożliwiającą wygodną kontrolę zjazdu. Funkcja antypaniczna oraz język zabezpieczający zmniejszają ryzyko wypadku związanego ze złym użytkowaniem. System AUTO-LOCK umożliwia łatwe przyjęcie pozycji na stanowisku pracy, bez konieczności manipulacji rączką i robienia blokady z liny. Po zablokowaniu lina może być wybrana, bez konieczności manipulacji rączką. Zapadka zabezpieczająca na okładce ruchomej umożliwia wpięcie w linę bez konieczności wypinania z karabinka, jest kompatybilny z linami od 10 do 11,5 mm i pozwala na manipulacje ciężarem do 250 kg.

Lonża regulowana- zestaw autoasekuracyjny składający się z liny, karabinka i przyrządu blokującego umożliwiający stabilizację ratownika. Musi spełniać wymagania norm CE EN358. Lonża regulowana wykonana ze statycznej liny – służy do bezpiecznej stabilizacji pozycji roboczej podczas wszelkich prac wysokościowych

Bezpieczeństwo i wygoda w każdej sytuacji to podstawy, które powinny być zagwarantowane podczas wykonywania prac wysokościowych. Lina z przesuwanym przyrządem samozaciskowym pozwala dowolnie regulować lonżę, maksymalnie osiągając długość 2 m. Ruchomy oplot z odpornej na ścieranie taśmy chroni linę przed zużyciem.

 

Trójkąt ewakuacyjny- Trójkąt ewakuacyjny  znajdzie zastosowanie w różnego typu działaniach ratowniczych na wysokości: podczas ewakuacji osób z miejsc niebezpiecznych, ewakuacji z kolejek linowych, wyciągów krzesełkowych itp. Trójkąt doskonale sprawdzi się w działaniach prowadzonych zarówno w górach jak i w mieście.

Trójkąt ewakuacyjny  został wykonany z wysokiej jakości, odpornych na zużycie i uszkodzenia mechaniczne tworzyw sztucznych. Trójkąt wyposażono w specjalne szelki zapewniające stabilizację osoby poszkodowanej podczas jej transportu oraz regulowaną taśmę krokową dzięki czemu korzystanie z niego jest niezwykle proste i intuicyjne. Łatwe zakładanie oraz zdejmowanie oraz uniwersalny rozmiar sprawiają, że jest to jeden z ciekawszych modeli uprzęży ratowniczych na rynku. Wyróżnione kolorystycznie szelki ułatwiają szybkie i bezbłędne zakładanie w trudnych warunkach atmosferycznych i oświetleniowych. Stalowe punkty wpięcia są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zapewniają pełne bezpieczeństwo osoby ratowanej.

Trójkąt jest przeznaczony wyłącznie do akcji ratowniczych wykonywanych przez personel posiadający stosowne szkolenia i kompetencje


Trójnóg ratowniczy ( opcjonalnie jako jeden na powiat ) - Przenośny punkt kotwiczący dla sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem oraz sprzętu ewakuacyjnego. Idealny do zabezpieczania stanowisk pracy takich jak studzienki kanalizacyjne i kablowe, silosy, zbiorniki.

Podstawowe cechy statywu to:

  • lekka, przenośna i stabilna konstrukcja wykonana z profili aluminiowych
  • głowica 3punktami zaczepowymi
  • trzy składane teleskopowo podpory
  • regulowane stopki
  • regulowana średnica rozstawu
  • regulacja wysokości
  • dopuszczalne obciążenie robocze: do 300 kg lub 2 osoby
  • zgodny z EN 795: 2012 / typ B,
  • posiada certyfikat CE